Rozsądne podejście do papieru

Mimo że papier towarzyszył nam od dzieciństwa, a z jego dobrodziejstw korzystaliśmy wielokrotnie,
to czasami korzystanie z niego niesie ze sobą poczucie winy. Prawdopodobnie dzieje się tak,
ponieważ nieustannie stykamy się z założeniami, które w rzeczywistości nie są prawdziwe.

Papier ma niepodważalne zalety, których intuicyjnie jesteśmy świadomi.
Poniżej prezentujemy więc rozsądne podejście do tematu.

Fakt 1

Papier od zawsze

Wersja 1.0 w dalszym ciągu dobrze się trzyma. Papier osiągnął doskonałość wiele lat temu i stanowi jedyną rzecz, która nie wymaga instrukcji obsługi, baterii lub przeprowadzania aktualizacji co pół roku. W przypadku papieru jedno jest niezmiennie pewne. Pozostaje on najbardziej efektywnym sposobem na przekazywanie i gromadzenie pomysłów, a dla większości osób czytanie papierowych wersji książek jest wciąż wygodniejsze i szybsze niż czytanie z ekranu. W rzeczywistości papier jest obecnie tak samo potrzebny, jak tysiąc lat temu.

Fakt 2

Papier dla produktywności

Ograniczenie zużycia papieru to złudna oszczędność. Czy pamiętacie wizję biura, które nie korzysta z papieru? A nieustanny nacisk na oszczędności, ograniczanie kosztów i rozważne wykorzystanie zasobów? Brak papieru w wielu sytuacjach jest niepraktyczny. W praktyce nie można pracować z zagęszczonym zminiaturyzowanym wydrukiem. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem i drukować to, co jest potrzebne, kiedy jest niezbędne i w sposób, który pomaga w efektywnej pracy.

Fakt 3

Papier dla wydajności

Pracuj mądrzej a nie ciężej. Szacuje się, że ciągłe przerywanie pracy przez nadchodzące e-maile wydłuża średni czas pracy o 1-2 godziny, a ponowna koncentracja na pierwotnym zadaniu zajmuje około dziesięciu minut. To cud, że udaje się cokolwiek zrobić. Odwróć się od ekranu i pracuj na wydrukowanym dokumencie, a uciekniesz od pokus i zamętu internetu i będziesz mógł skoncentrować się na swoim zadaniu we właściwy sposób. Oto uosobienie wydajności.

Fakt 4

Papier dla kreatywności

Nasze umysły nie są okablowane jak komputery – nie wykonamy dobrze swojej pracy, gdy natkniemy się na duże ilości danych. Najefektywniej pracujemy wtedy, kiedy pozwolimy naszym umysłom działać naturalnie i intuicyjnie.

A jaki jest najlepszy sposób na doprowadzenie do współpracy wielu zróżnicowanych umysłów i osiągniecie prawdziwej synergii? Podaj każdemu kartkę i ołówek.
Nowe pomysły najszybciej rodzą się na papierze.

Fakt 5

Papier dla nauki

Papier nadal stanowi podstawę edukacji. Zwłaszcza we wczesnych latach, doskonalenie sztuki używania długopisu i papieru jest postrzegane przez specjalistów z dziedziny edukacji jako niezbędne do czytania, pisania i rysowania.

Podczas gdy nowoczesna technologia informacyjna przynosi wiele nowych, ekscytujących możliwości, to każdy dobrze poinformowany nauczyciel o bogatej wiedzy powie, że całkowity brak papieru w klasie szkolnej to ograniczenie kreatywności naszych dzieci.

Fakt 6

Papier dla ekorozwoju

Wszyscy chcemy zrobić coś dla środowiska – ograniczając nasz ślad węglowy, oszczędzając zasoby, wykorzystując je ponownie i poddając recyklingowi. Rozsądne korzystanie z papieru w rzeczywistości jest pomocne – przyczynia się do ograniczania emisji dwutlenku węgla. Każdego roku więcej drzew jest sadzonych niż wycinanych. To między innymi z tego powodu w UE rośnie obecnie o 30% więcej lasów niż 50 lat temu. Korzystaj więc z papieru i zwiększaj powierzchnię lasów.

Fakt 7

Papier dla każdego

Cyfrowy podział w dalszym ciągu istnieje i ma się dobrze. Współczynnik korzystania z internetu w Ameryce Północnej wynosi blisko 80%, podczas gdy w Afryce zaledwie 8%. W Afryce i Azji w dalszym ciągu setki milionów osób nie ma dostępu do elektryczności i bieżącej wody. Gdy różnice pomiędzy ludźmi są powodowane lokalizacją, możliwościami bądź statusem ekonomicznym, papier stanowi uniwersalny środek, który w żaden sposób nie dyskryminuje i stanowi sprawiedliwy dostęp do wiedzy.